Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Conducere cu permisul suspendat
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Conducere cu permisul suspendat

Buna ziua! In iunie 2017 am fost prins conducand cu permisul suspendat. Ok, dosar penal.
Problema e ca nici dupa un an nu s-a solutionat, nu am primit nici o rezolutie, nimic.
Am trimis cereri de urgentare catre procuror, am primit raspuns: ca e la politie (in martie 2018),la sfarsitul luni mai: ca e in curs de solutionare. politia imi spune ca nu sunt singurul si ca "sa astept, sunt atatia".

Unde pot depune o sesizare privind procedura groaie? Cum pot urgenta definitivarea dosarului? Depind de permis.
De altfel, in aceasta situatie am ajuns datorita proastei comunicari intre parchet si udriste (in 2015 am avut un accident - dosarul a fost inchis fara a fi sanctionat de procuror, am obtinut comunicarea - udriste ma tot amana sa vin sa iau permisul, eu am fost prins conducand, asa am aflat ca am 90 de zile permisul suspendat. Nici in ziua de azi nu am primit nimic pentru cele 90 de zile - desi puteau fi 60 dar am ajuns la 3 ani. )

Avocatul poporului ma ajuta cu ceva?
Multumesc pentru sfaturi!
thomas2003, utilizator
Aveti dreptul sa depuneti constestatie privind durata procesului penal la judecătorul de drepturi şi libertăţi de la instanţa căreia i-ar reveni competenţa să judece cauza în primă instanţă. Cititi art. 488^1 si urm. c.p.p.
V-a ajuta sa angajati un avocat.