Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recrutare forta de munca din Romania pentru UE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recrutare forta de munca din Romania pentru UE

O firma straina din UE poate recruta forta de munca din Romania printr-un reprezentant al sau specializat in recrutari si de origine romana? Rog detalii, multumesc anticipat!
NICOLASA, utilizator
Unde sa recruteze din tara sau din strainatate ?
Buna ziua si va multumesc pentru colaborare! Doresc sa stiu in ce conditii o firma din UE poate recruta forta de munca din Romania, printr-un reprezentant al firmei, specialist in recruitment, roman rezident permanent in tara respectiva. Recrutarea se va face in Romania. Multumesc
NICOLASA, utilizator
Serviciile specializate de plasare a forței de muncă realizate pe teritoriul României de către un agent de plasare a forței de muncă în străinătate constau în informarea, consilierea și medierea cetățenilor români în vederea angajării acestora în străinătate.

Vedeti mai multe detalii :
Legea 156/2000
[ link extern ]

Normele metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 156/2000
[ link extern ]