Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... exemple de contracte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

exemple de contracte

Bună ziua, aș avea nevoie de două contracte:
1) Exemplu Contract colaborare între o Agenție de plasare forță de muncă și un angajator din România
2) Exemplu Contract de mediere între Agenție de plasare forță de muncă și un candidat pentru angajare ( la un angajator din România).
Mulțumesc anticipat.
danies, utilizator
Gratis? Cautati pe site-uri!
Am găsit între timp un model pe care l-am adaptat de pe legeaz.net.
Este un contract de mediere între agenția de plasare a forței de muncă și un potențial angajator (din România).
Presupun că nu trebuie încheiat contract de mediere cu potențialii candidați?
Comisionul agenției va fi plătit de angajator conform contractului de mediere semnat, în cazut găsirii unui candidat care va ocupa postul vacant.
Mulțumesc pentru răspuns.
Pentru medierea cetățenilor români în vederea angajării în străinătate/in tara, agenții de plasare încheie cu solicitanții locurilor de muncă contracte de mediere în formă scrisă, al căror conținut este stabilit prin normele metodologice de aplicare a Legii 156/2000.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc pentru informatii.
Dar dacă agenția (cu cod CAEN 7810) doar plasează (deci nu angajează) candidați pentru ocuparea posturilor vacante la firme din România, se aplică tot Legea 156/2000 și în acest caz?

Mulțumesc anticipat.