Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CONTRACTUL CIVIL DE PRESTARI SERVICII e legal?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CONTRACTUL CIVIL DE PRESTARI SERVICII e legal?

In cazul unui SRL CARE ARE CA ACTIVITATE O AGENTIE DE BABY SITTING, MENAJ, INGRIJIRE VARSTNICI, CAT ESTE DE CORECTA FOLOSIREA UNUI CONTRACT CIVIL DE PRESTARI SERVICII? CA EXEMPLU: O PERSOANA CARE PRESTEAZA O ACTIVITATE DE MENAJ 3 ORE PE ZI, TIMP DE 4 ZILE CONSECUTIV PRIN CE MODALITATE VA FI PLATITA? PERS RESPECTIVA NU ARE POSIBILITATI MATERIALE SA-SI FACA UN P.F. PENTRU ACEASTA ACTIVITATE SI APELEAZA LA SERVICIILE AGENTIEI.
Parerea mea

Respectiva persoana va fi salariat al S.R.L. si isi va desfasura activitatea la terti in baza contractului incheiat de S.R.L. cu tertii
Persoana fizica face contract de colaborare cu persoana juridica, iar aceasta contract de prestari servicii cu beneficiarul.

Parerea mea

Respectiva persoana va fi salariat al S.R.L. si isi va desfasura activitatea la terti in baza contractului incheiat de S.R.L. cu tertii

Iata ca intru si eu in discutie. Inteleg ca printr-un contract civil de prestari servicii singurul impozit care se plateste este de 16 % (in total - 10% angajatorul iar apoi diferenta pana la 16 % angajatul). Mai este legal un astfel de contract?
Care lege reglementeaza contractul civil de prestari servicii??
Codul civil. Si de asemenea gasim referiri la acest contract in Codul Fiscal art 78.