avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se inchide vreodata Dosarul penal ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se inchide vreodata Dosarul penal ?

spunetimi si mie va rog... am o cunostinta care a "fugit" din tara acum 8 ani sa nu ispaseasca pedeapsa de 3-4 ani cu fapta furt din locuinte...se inchide vreodata dosarul?? se mai poate intoarce in tara ?? avand in vedere ca el nici nu mai are acte...multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:05, 6 Noiembrie 2009
Ca sa fie sigur ca nu va fi arestat la venirea in tara este recomandabil sa aiba o hotarare judecatoreasca prin care sa se constate ca executarea pedepsei s-a prescris.
Poate sa existe o cauza de intrerupere a cursului termenului prescriptiei si de aceea trebuie mare atentie.
Fara hotarare judecatoreasca mandatul exista si se pune in executare.
Daca il va aresta poate sa stea ceva vreme arestat pana sa fie pus liber.
Organele de stat sunt suparate pe cei care dispar asa...

avocat Claudiu Lascoschi
multumesc...dar mai am niste nelamuriri...el mai avea "coada" 4 ani parca....cu aia ce se fac ???....si daca are hotarare judecatoreasca isi poate reface actele nu ??...a mai comis infractiuni in italia nu mai stiu ce si politia de acolo i-au luat actele dar a reusit sa scape si de acolo....multumesc
Ultima modificare: Vineri, 6 Noiembrie 2009
sebi2fast, utilizator
Daca a mai comis infractiuni si pe teritoriul italiei, de fapt nu e in siguranta niciunde. Scapatul acesta e doar temporar, in final tot isi va executa pedeapsa. Si daca va veni in tara , chiar in ipoteza reabilitarii, dupa o vreme s-ar putea cere extradarea lui. Mai bine dati-i niste sfaturi prietenesti, sa se potoleasca, altfel, risca sa-si petreaca viata ca un fugar.
sebi2fast a scris:

multumesc...dar mai am niste nelamuriri...el mai avea "coada" 4 ani parca....cu aia ce se fac ???....si daca are hotarare judecatoreasca isi poate reface actele nu ??...a mai comis infractiuni in italia nu mai stiu ce si politia de acolo i-au luat actele dar a reusit sa scape si de acolo....multumesc


Legally are dreptate.
Se va intrerupe termenul de prescriptie a executarii pedepsei in aceste circumstante.In conditiile in care va fi condamnat.
Desi legea penala romana este foarte batrana in caz de condamnare in strainatate si daca vor exista dovezi in acest sens, va opera intreruperea prescriptiei executarii pedepsei.

avocat Claudiu Lascoschi

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere pedeapsa de 1 an FLAV12 FLAV12 Cand se prescrie o pedeapsa de 1 an pentru conducere fara permis? Hotararea a ramas definitiva in 02 februarie 2007. ... (vezi toată discuția)
Reabilitarea judecatoreasca ContSters97311 ContSters97311 fratele meu a fost judecat in lipsa( fiind in portugalia sa stranga bani pentru un prejuduciu de 1200 dolari) in 2001 si condamnat la 6 ani .a trimis banii, a ... (vezi toată discuția)
Condamnare romania, proces in italia vasilicastefan vasilicastefan Buna ziua, Fratele a meu fost condamnat in Romania pentru coducere fara permis.Pronuntarea definitiva a sentintei a fost data in timp ce el era plecat in ... (vezi toată discuția)