Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Dezinsecție în locuințe propii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Dezinsecție în locuințe propii

Buna ziua, sunt mama unui copil de un an și tocmai am găsit azi noapte un gândac mergand pe copil. Are chiar și mușcături care cred că de la gândaci sunt. Din păcate avem această problema de când m-am mutat in bloc, de 5 ani, dar zilele trecute au apărut în baie zeci de gândaci zilnic, ii găseam morți(eu aplic substanțe pentru asta). De problemă știu și vecinii, i-au văzut și ei cum circula pe exteriorul blocului și pe plasele de insecte. Deși administratia este cooperanta exact sub apartamentul nostru locuiește o familie de bătrâni care au casa ticsită de lucruri, ii bănuim că adună și gunoaie în casă(că au boala "hoarding disorder"), de la ei vine un miros greu și de cate ori au deschis ușa se vedea cum umbla gândacii pe zid și o mulțime de lucruri si cutii aglomerau holul deși apartamentul are 3 camere. Problema este că administrația nu știe un temei legal prin care sa ii determine să accepte în casa lor dezinsecția, Eu le-am propus sa plătesc eu costurile aferente operației dar acei vecini refuză să accepte. Avem vreo posibilitate să scăpăm de gândaci? Acum că și copilul are de suferit problema este mult mai grava, Va rog frumos sa ne ajutați!
Pentru a scapa de gandaci trebuie facuta dezinsectia si dezinfectia generala a blocului - toate apartamentele, subsol, pod, boxe, ghena de gunoi, etc.
Temeiul legal este legea locuintei.
Puteti cere asociatiei de proprietari sa sesizeze primaria, DJ Sanatate Publica, DJ Sanitar Veterinara, in scris cu nr. de inregistrare/ data si sa solicite ajutor pentru rezolvarea situatiei existente.
Administratia poate sesiza oficial autoritatea de sanatate publica
Mulțumesc frumos!

ynocentta a scris:

Administratia poate sesiza oficial autoritatea de sanatate publica