Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Norme zgomot șantier noaptea
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Norme zgomot șantier noaptea

Buna ziua!
Langa blocul meu se construiesc inca 2 blocuri. Cei de pe santier muncesc 24/24, dar cel mai deranjant este in timpul noptii 00-05 am. Am masurat nivelul de zgomot si am obtinut peste 40dB in casa si peste 60dB cu geamul deschis. Nu exista nicio lege care sa limiteze macar nivelul zgomotului pe timpul noptii? Ma pot adresa cuiva?
Multumesc!
Legea nr. 61/ 1991 privind linistea si ordinea publica. Gasiti legea aici: www.avocatnet.ro/articol_361...
Vedeti art.2 pct.25-27.
Notificati firma de ctii. si dezvoltatorul/ inestitorul in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Puteti depune sesizari scrise, cu nr. de inregistrare/ data la primarie, politie, Agentia teritoriala de mediu si Directia de sanatate publica.
Deranjant este nu numai zgomotul ci si vibratiile.
Este bine sa detineti buletine de determinare noxa zgomot si noxa vibratii, in urma unor determinari facute in zile diferite, ziua, dar si noaptea, la ore diferite (inclusiv la orele de protectie mentionate in lege).