avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Buna ziua, ma numesc Alina si este prima dat cand scriu pe acest forum.as avea si eu o intrebare in ceea ce priveste cartea de munca.am lucrat la o societate si am demisionat de aproape o luna,i-am tot contactat sa aflu daca imi pot ridica cartea de munca si mi-au raspuns k nu a ajuns inca la ei,poate dura mai mult de o luna eliberarea cartii de munca??pot merge direct la itm sa o ridic personal de la ei?multam.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:00, 5 Noiembrie 2009
Poate dura mai mult de o luna inchiderea unei CM la ITM, iar de ridicat va puteti duce dvs. in conditiile in care societatea va da o imputernicire. In general societatile prefera sa ridice prin delegat special (persoana care se ocupa in firma cu CM) deoarece CM au un regim deosebit si este obligatorie semnatura, calitatea si orice mai cer cei de la ITM pentru ridicare.
Daca cartile de munca sunt tinute de catre unitatea angajatoare, verificati la angajator.
Daca nu este tinuta de unitatea angajatoare, ITM va completa CM si o va elibera numai d-voastra.
Interesati-va la ITM
am nevoie de mai multe detalii
oras,daca firma are aprobare de a tine cartile de munca,cat ai lucrat la firma respectiva ,
alinaflory a scris:

Buna ziua, ma numesc Alina si este prima dat cand scriu pe acest forum.as avea si eu o intrebare in ceea ce priveste cartea de munca.am lucrat la o societate si am demisionat de aproape o luna,i-am tot contactat sa aflu daca imi pot ridica cartea de munca si mi-au raspuns k nu a ajuns inca la ei,poate dura mai mult de o luna eliberarea cartii de munca??pot merge direct la itm sa o ridic personal de la ei?multam.


Puteti merge la ITM sa va ridicati carnetul de munca personal, daca cei de la fostul loc de munca nu se duc s-o ridice.
In Bucuresti termenele sunt de 2-3 sapt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Carte de munca sensei sensei cum se poate recupera cartea de munca in timp scurt atunci cind demisionezi de la o firma care are sediul central in alt oras?De exemplu o persoana care a ... (vezi toată discuția)
Carte de munca, vesnica problema bizarre bizarre Buna ziua! Ma numesc Cosmin si am lucrat la o firma pana in august 2007, nici in ziua de astazi nu mi-au inmanat cartea de munca, ea imi este necasara la noul ... (vezi toată discuția)
Adeverinta vechime tierry tierry Firma la care am lucrat imi poate elibera o adeverinta de vechime tip, fara a fi inreg la ITM? La locul de munca actual vor sa imi deschida CM, dar intrucat la ... (vezi toată discuția)