Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca

Buna ziua, ma numesc Alina si este prima dat cand scriu pe acest forum.as avea si eu o intrebare in ceea ce priveste cartea de munca.am lucrat la o societate si am demisionat de aproape o luna,i-am tot contactat sa aflu daca imi pot ridica cartea de munca si mi-au raspuns k nu a ajuns inca la ei,poate dura mai mult de o luna eliberarea cartii de munca??pot merge direct la itm sa o ridic personal de la ei?multam.
Poate dura mai mult de o luna inchiderea unei CM la ITM, iar de ridicat va puteti duce dvs. in conditiile in care societatea va da o imputernicire. In general societatile prefera sa ridice prin delegat special (persoana care se ocupa in firma cu CM) deoarece CM au un regim deosebit si este obligatorie semnatura, calitatea si orice mai cer cei de la ITM pentru ridicare.
Daca cartile de munca sunt tinute de catre unitatea angajatoare, verificati la angajator.
Daca nu este tinuta de unitatea angajatoare, ITM va completa CM si o va elibera numai d-voastra.
Interesati-va la ITM
am nevoie de mai multe detalii
oras,daca firma are aprobare de a tine cartile de munca,cat ai lucrat la firma respectiva ,
alinaflory a scris:

Buna ziua, ma numesc Alina si este prima dat cand scriu pe acest forum.as avea si eu o intrebare in ceea ce priveste cartea de munca.am lucrat la o societate si am demisionat de aproape o luna,i-am tot contactat sa aflu daca imi pot ridica cartea de munca si mi-au raspuns k nu a ajuns inca la ei,poate dura mai mult de o luna eliberarea cartii de munca??pot merge direct la itm sa o ridic personal de la ei?multam.

Puteti merge la ITM sa va ridicati carnetul de munca personal, daca cei de la fostul loc de munca nu se duc s-o ridice.
In Bucuresti termenele sunt de 2-3 sapt.