Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca medic pe PFA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca medic pe PFA

Perioada in care un medic specialist lucreaza ca PFA este considerata vechime in munca, astfel incat dupa 5 ani acesta sa se poata inscrie la examenul de primariat?
Nu este considerata vechime in munca acea perioada.
Exista vreo modalitate / ce ar trebui facut? pentru ca un medic specialist care lucreaza doar cu PFA sa poata aduna vechime? Sau sa poata beneficia de concedii medicale in caz de nevoie?
madalina_petrut, utilizator
Pentru concedii medicale,ar trebui sa incheiati contract cu Casa de Asigurari de Sanatate.

„Plata contribuţiei individuale la pensii de 10,5% din venitul net nu asigură acelui PFA un stagiu de cotizare integral, prin urmare dacă această persoană fizică ce desfăşoară activităţi independente îşi doreşte să iasă la pensie va trebui să plătească opţional o contribuţie de 15,8%”
[ link extern ] /