Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Accident in Turcia
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Accident in Turcia

Am fost in Istanbul cazat la un hotel si masina am parcat-o pe strada in fata hotelului. Cand am vrut sa plec a doua zi , am constatat ca masina era zgariata destul de adanc , pe toata partea dreapta si oglinda facuta praf. Am fost la receptia hotelului sa vb cu managerul despre cele intamplate si impreuna ne-am uitat pe inregistrarile video de la camerele existente pana am identificat cine a lovit masina. Am sunat la politie si au spus sa ne deplasam noi la ei Am ajuns la politie cu cei de la departamentul police turisti singurii care stiau engleza. S-a intocmit procesul verbal si stupoare. Autor necunoscut , cu toate ca eu le spuneam cine m-a lovit si le aratam poze cu masina respectiva. Ei spuneau ca nu este problema pentru asigurare ,ca aici asa este procedura cand gasesti masina lovita. Am ajuns in Romania , am fost sa traduc si sa legalizez procesul verbal si constatarea si am fost sa depun dosarul la BAAR ,cei care se ocupa cu accidentele in strainatate , dar de acolo mi-a spus ca nu pot sa depun niciun dosar pentru daune pentru ca nu am asigurarea celui care m-a lovit ,degeaba explicand toate problemele care le-am intampinat. Ce ar trebui sa fac ca sa imi recuperez paguba?. Cui ar trebui sa ma adresez? Orice sfat imi este de folos. Multumesc
Buna ziua,

Parcarea era de la hotel sau in spatiul public?
Ati dat declaratie cu indicarea numarului auto care va lovit?
Aveti un numar de dosar de la Politie?
Buna ziua.Parcarea era in spatiul public. Am dat declaratie ,dar au scris au scris in declaratie , politistii , ca nu banuiesc vreo anumita persoana sau vreo anumita situatie cu toate ca eu le- am spus cu totul altceva...Am un numar atribuit faptei. Asa scrie. Multumesc
Salut, ai reusit sa rezolvi problema ta ? Si DACA da te.as ruga sa imi spui cum deoarece am si EU o problema din turcia de acum 2 sapt , m.a lovit un turc in spate a venit politia am luat documente tot, iar asiguratorul spune ca trebuie sa fac EU masina cu banii mei si ulterior sa imi iau banii de la ei, si le.am spus ca nu am acesti bani sa repar masina , si ca DACA este posibil sa imi trimita banii pe baza facturii preforme si devizului facut la un service cunoscut in Romania . Mersi