avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntarea la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntarea la mostenire

Buna seara. Am deschis succesiunea dupa bunica mea eu fiind mostenitor dupa tatăl meu decedat fratele meu a renuntat la mostenirea in favoarea mea in instanta se i a in considerare declaratia lui sau voi împărtit partea lui cu ceilalti frati ai mei 4 va multumesc
Ultima modificare: Joi, 2 August 2018
gabr, utilizator
Cel mai recent răspuns: Petre Enache , Avocat 06:21, 3 August 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista renunțare "in favoarea ".
Partea renuntatorului se va împărți în mod egal între ceilalți moștenitori acceptanti.
Raspunsul e da, veti împărți cota lui cu frații.
Multumesc frumos pentru raspuns .mai am o intrebare la dumneavoastra. hotararea judecatoteasca a atribuit la patru mostenitori masa sucesorala in indiviziune o parcelă de pământ cota parte egală dupa aceasta hotararea care ar fi etapele sa devina proprietar. in hotărâre nu specifica unde este lotul meu
In acea parcelă , mai trebuie un alt plan cadastral?


raluk0207 a scris:

Nu exista renunțare "in favoarea ".
Partea renuntatorului se va împărți în mod egal între ceilalți moștenitori acceptanti.
Raspunsul e da, veti împărți cota lui cu frații.

Etapa următoare este ieșirea din indiviziune. Dacă nu va înțelegeți amiabil, tot prin proces. In cadrul acestui proces se va propune ca proba expertiza topografica in vederea identificării pentru fiecare Moștenitor al lotului sau. Ar fi de preferat ca fratele renuntator sa va cedeze partea lui dupa ce este individualizata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare/donatie vs partaj casutza casutza Buna seara, Va rog frumos sa ma lamuriti cum ar fi mai bine pentru a rezolva iesirea din indiviziune in urmatoarea situatie: 4 frati: 3 la oras 1 la tara ... (vezi toată discuția)
Certificat mostenitor hr hr Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca mai pot reveni la optiunea ce am avut-o la un moment dat la dezbaterea mostenirii. Pe scurt : la moartea tatalui, eu si ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune verax4me verax4me Buna ziua, va rog a ma sfatui asupra aspectelor legate de iesire din indiviziune: Sunt 2 parcele extravilan / teren agricol cu suprafete de 3 ha si 5 ha. ... (vezi toată discuția)