Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntarea la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntarea la mostenire

Buna seara. Am deschis succesiunea dupa bunica mea eu fiind mostenitor dupa tatăl meu decedat fratele meu a renuntat la mostenirea in favoarea mea in instanta se i a in considerare declaratia lui sau voi împărtit partea lui cu ceilalti frati ai mei 4 va multumesc
gabr, utilizator
Nu exista renunțare "in favoarea ".
Partea renuntatorului se va împărți în mod egal între ceilalți moștenitori acceptanti.
Raspunsul e da, veti împărți cota lui cu frații.
Multumesc frumos pentru raspuns .mai am o intrebare la dumneavoastra. hotararea judecatoteasca a atribuit la patru mostenitori masa sucesorala in indiviziune o parcelă de pământ cota parte egală dupa aceasta hotararea care ar fi etapele sa devina proprietar. in hotărâre nu specifica unde este lotul meu
In acea parcelă , mai trebuie un alt plan cadastral?

raluk0207 a scris:

Nu exista renunțare "in favoarea ".
Partea renuntatorului se va împărți în mod egal între ceilalți moștenitori acceptanti.
Raspunsul e da, veti împărți cota lui cu frații.

Etapa următoare este ieșirea din indiviziune. Dacă nu va înțelegeți amiabil, tot prin proces. In cadrul acestui proces se va propune ca proba expertiza topografica in vederea identificării pentru fiecare Moștenitor al lotului sau. Ar fi de preferat ca fratele renuntator sa va cedeze partea lui dupa ce este individualizata