Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare salariu

Buna ziua,
Am nevoie de sfatul dvs. .
Daca salariatul s-a intors din concediu crestere copil, nu are salariul (e vorba de salariu minim)modificat conf cerintelor din 2018 si incetarea suspendarii este aceeasi cu incetarea contractului de munca, se mai intervine in sensul modificarii salariului, avand in vedere ca nu are nicio zi lucrata?
Conform art 49 Codul Muncii:
(6) În cazul suspendării contractului individual de muncă se suspendă toate termenele care au legătură cu încheierea, modificarea, executarea sau încetarea contractului individual de muncă, cu excepţia situaţiilor în care contractul individual de muncă încetează de drept.

Multumesc!
Nu mai este necesara modificarea salariului , in acest caz.
Multumesc!