Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Calcul termen 45 zile
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Calcul termen 45 zile

Buna ziua!

Am o dilema, după cum urmează:

Doresc sa depun dosarul pentru obținerea stimulentului financiar pentru căsătorie, dosar care se depune in termen de 45 de zile calendaristice de la oficierea căsătoriei.

In condițiile in care aceasta a avut loc in 22 Iunie 2018, este in termen ziua de luni, 6 August? 5 August este zi nelucrătoare.

Aștept cu interes răspuns. Mulțumesc!
Calculul celor 45 de zile incepe din urmatoarea zi incheierii documentului. Daca a 45-a zi pica intr-o zi nelucratoare, atunci trebuie sa mergeti in urmatoarea zi lucratoare. Dar pentru a preintampina unele neajunsuri care deriva dintr-o interpretare sau alta, de ce nu mergeti in penultima zi din perioada, respectiv trebuia sa mergeti astazi, 03.08.2018. Oricum, ziua de 6 este in termen.