Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract incheiat intre o persoană decedată si un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract incheiat intre o persoană decedată si un avocat

Bună ziua. Tatăl meu a decedat si el a avut un contract cu un avocat pentru al ajuta sa primească despagubiri pentru casa demolată de către stat inainte de 89,iar noi nu suntem mulţumiţi de serviciile dânsului. Intrebarea mea este dacă suntem obligaţi sã continuăm acest proces cu dânsul sau contractul se reziliază de la sine ţinând cont de faptul că contractul a fost încheiat între el si tatăl meu decedat. Vă mulţumesc anticipat
Dacă nu sunteți mulțumiți, nimic nu vă oprește să vă alegeți alt avocat.
Ori sa nu va alegeti un alt avocat.
Art.88, Încetarea mandatului, spune: Mandatul nu încetează prin moartea celui care l-a dat. Mandatul dăinuiește până la retragerea lui de către moștenitori.