Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Prietenul meu s-a îmbolnăvit în timpul vacanței ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Prietenul meu s-a îmbolnăvit în timpul vacanței în Turcia și este internat. Poate pleca din spital dacă dă o declarație, sau e obligat să rămână? Ar pierde asigurarea medicala?

Buna dimineata!

Sunt in vacanta in Turcia si prietenul meu este la spital deoarece se simtea rau. In aceasta seara avem biletul de avion spre Romania. Doctorul spune ca in aceasta situatie nu-l poate lasa sa plece. Poate pleca daca da o declaratie pe propria raspundere pentru a nu pierde avionul? Aceasta este o cursa de tip charter, cu zbor direct, m-am uitat la alte zboruri si toate au escala, deci aceasta este cea mai avantajoasa varianta.
Asadar, poate pleca din spital daca da o declaratie sau e obligat sa ramana? Pierde in acest fel asigurarea medicala?
Manuela Rășină, administrator
Aveti o asigurare de sanatate incheiata la un asigurator?
Contactati asiguratorul, oricum trebuie sa il contactati pentru a va plati spitalizarea, si solicitati indrumari.

cyan a scris:

Aveti o asigurare de sanatate incheiata la un asigurator?
Contactati asiguratorul, oricum trebuie sa il contactati pentru a va plati spitalizarea, si solicitati indrumari.

Buna ziua!
Multumesc pentru raspuns!
Da, am asigurare de sanatate incheiata la asigurator si am luat legatura cu acesta. Pentru cei interesati, sa stiti ca nu este nicio problema daca plecati pe propria raspundere atata timp cat informati compania de asigurari.