avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Prietenul meu s-a îmbolnăvit în timpul vacanței ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Prietenul meu s-a îmbolnăvit în timpul vacanței în Turcia și este internat. Poate pleca din spital dacă dă o declarație, sau e obligat să rămână? Ar pierde asigurarea medicala?

Buna dimineata!

Sunt in vacanta in Turcia si prietenul meu este la spital deoarece se simtea rau. In aceasta seara avem biletul de avion spre Romania. Doctorul spune ca in aceasta situatie nu-l poate lasa sa plece. Poate pleca daca da o declaratie pe propria raspundere pentru a nu pierde avionul? Aceasta este o cursa de tip charter, cu zbor direct, m-am uitat la alte zboruri si toate au escala, deci aceasta este cea mai avantajoasa varianta.
Asadar, poate pleca din spital daca da o declaratie sau e obligat sa ramana? Pierde in acest fel asigurarea medicala?
Ultima modificare: Miercuri, 8 August 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Legal1228 , utilizator 01:20, 7 August 2018
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti o asigurare de sanatate incheiata la un asigurator?
Contactati asiguratorul, oricum trebuie sa il contactati pentru a va plati spitalizarea, si solicitati indrumari.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util


cyan a scris:

Aveti o asigurare de sanatate incheiata la un asigurator?
Contactati asiguratorul, oricum trebuie sa il contactati pentru a va plati spitalizarea, si solicitati indrumari.


Buna ziua!
Multumesc pentru raspuns!
Da, am asigurare de sanatate incheiata la asigurator si am luat legatura cu acesta. Pentru cei interesati, sa stiti ca nu este nicio problema daca plecati pe propria raspundere atata timp cat informati compania de asigurari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pacaliti de agentia de turism dodo83 dodo83 Buna ziua, suntem 2 familii care am apelat la o agentie online pt a ne trimite o oferta in vacannta in Turcia. Am acceptat un pachet , am incheiat un contract, ... (vezi toată discuția)
Zbor anulat wizz air LuMorningGlory LuMorningGlory Buna ziua. In data de 13.12.2017 am achizitionat doua bilete de avion Suceava - Bologna -Suceava pentru datele 16.09.2018, respectiv 26.09.2018 si, evident, ... (vezi toată discuția)
Excursie copil in strainatate lamar lamar Unul din baietii mei locuieste si lucreaza in Anglia de circa 5 ani. Fiul meu cel mic are 16 ani si asi vrea sa-l trimit in vacanta de vara pentru o saptamana ... (vezi toată discuția)