avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1018 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna un preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna un preaviz

Buna ziua,

Vă rog să mă ajutați cu un raspuns la următoarea intrebare: urmează să imi dau demisia de la locul actual de muncă. Am concediu de odihna programat si aprobat pentru 10 zile lucrătoare. Z
ilele de concediu de odihna fac parte din zilele de preaviz? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: florentinageanina.mocanu , utilizator 14:15, 6 August 2018
Pe durata preavizului se poate lua CO. Concediu de odihna nu suspenda perioada de preaviz.

Concediul de odihna nu este printre cauzele de suspendare a perioadei de preaviz.

In speta, durata preavizului si perioada de concediul de odihna se suprapun.

Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Demisie si concediu de odihna in preaviz ozana_alexandra ozana_alexandra Buna ziua. Mi-am inaintat demisia de la firma unde lucrez si am solicitat ca zilele de preaviz sa imi fie acoperite cu zile din concediul de odihna pe care ... (vezi toată discuția)
Concediu odihna in perioada de preaviz Daliborka Daliborka Buna ziua, in cazul in care un angajat este in perioada de preaviz (in cazul demisie) si doreste sa isi ia concediu de odihna neefectuat, in acest caz se ... (vezi toată discuția)
Demisia adrianilies adrianilies Un angajat isi da demisia. El mai are de luat 8 zile de concediu de odihna din anul anterior, 2017, plus cele aferente perioadei lucrate in anul acesta. In ... (vezi toată discuția)