Forum Discuţii juridice Executare silită Credit vandut la recuperatori
Discuție deschisă în Executare silită

Credit vandut la recuperatori

Buna ziua,

Recent am aflat ca mi s-a declarat creditul neperformant si s-a vandut la recuperatori.
Am aflat lucrurile acestea de la banca + dintr-o discutie telefonica cu firma de recuperari. Nu am primit nici o somatie de la ei dar mi-au spus ca in termen de 48 ore din momentul in care ei m-au anuntat, chiar si telefonic va trebui sa restitui integral toata suma, in valoare de 33000 ron. Avand un salariu minim pe economie, nu am de unde sa o restitui, in aceste conditii cum se procedeaza? Ce pot sa fac?
Trebuie sa va mobilizati sa platiti. Cu recuperatorii nu e de gluma.
Puteti sa analizati anticipat posibilitatea introducerii unei contestatii la executare, in cazul in care se va impune aceasta solutie.
Asa cum ati fost sfatuit si anterior, analizati posibilitatea introducerii unei contestatii la executare. Aveti in vedere durata ce a trecut de la momentul incheierii titlului executoriu, ultima plata, scadentele.
Nu sunt de acord cu nici una din soluțiile propuse mai sus. Eu in locul Dvs as fi fericit ca banca a cedat creditul către o firma de recuperări si nu as mai plăti un cent. De ce?... deoarece pentru firma de recuperari contractul Dvs nu reprezintă titlu executoriu.... si in momentul in care va vine de la executorul judecătoresc somație, din acel moment puteți face contestație la executare. Altminteri e prematur introdusa. Din acel moment, aveți nevoie de un avocat istet. Pana atunci sa nu va pună sfântul sa achitati ceva voluntar. E ca o recunoaștere de datorie
Petre Enache, Avocat
Analiza anticipata presupune doar analiza, nu? Bineinteles ca sfaturile erau sa depuna contestatie la executare in momentul in care primeste somatie de la executor - in baza cererii creditorilor (societatii de recuperari creante).