Forum Discuţii juridice Executare silită Executare imobiliară înainte de redactarea ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare imobiliară înainte de redactarea hotărârii judecătorești. Nu este ilegal ce a făcut acest executor?

Buna seara! Ă fost începute executarea în anul 2013 privind neachitate unui credit. Creditul este cu ipotecar. A început reținerea de 30% la serviciu. Am contestat executarea si in prezent astept hotărîrea judecătorească. Hotărîrea nu este redactată si nu este definitivă și irevocabilă. Acum 3 zile a apărut un anunț afisat privind măsură scoateți la licitație a imobilului. Nu este ilegal ce a facut acest executor? Mentionez ca începerea executării ă fost făcută după ce instanța a respins acest lucru. Abuz?
Manuela Rășină, administrator
Buna seara!
Care a fost solutia Contestatiei la executare? In situatia in care nu ati solicitat si suspendarea executarii silite pana la solutionarea definitiva a Contestatiei la executare, executorul judecatoresc poate intreprinde mai departe acte de executare. Pentru suspendarea executarii silite, ar fi trebuit sa fi facut o cerere distincta de ce a Contestatiei la executare silita, cerere care se inregistreaza sub un alt numar de dosar la instanta, sa fi platit o taxa judiciara de timbru de 50 Lei si o cautiune (al carui cuantum este stabilit la un anumit procent din valoarea executarii silite). Ati intreprins aceste demersuri?
O seara frumoasa!
Carmen Matei, Avocat
Da. A fost suspendată executarea si am platit cauțiune a.
Buna ziua!
Solutia Contestatiei la executare silita a fost una pozitiva pentru Dvs.?
Carmen Matei, Avocat
Nu a fost favorabilă. Dar atîta timp cît nu exista o hotărîre definitivă și irevocabilă? Mai exista cai de atac: recurs recurs la recurs etc
Incercati sa obtineti , mergand la instanta comunicarea hotararii , declarati apel si ulterior depuneti : exact asa se numeste " cererea in vederea incuviintarii provizorii a suspendarii executarii potrivit dispozitiilor art.450 alin 5. Cod de procedura civila " . Trebuie sa achitati din nou cautiunea , nu se va tine cont de faptul ca ati achitat la prima instanta . Executorul va continua procedura , pentru ca instanta de fond nu a mentinut masura de suspendare a executarii silite .
Mai aveti o solutie si anume : daca se continua executarea si s-a anuntat termenul de licitatie , vedeti , daca au fost indeplinite toate actele de procedura , respectiv : raportul de evaluare , incheiere de stabilire a pretului , comunicarea proceselor verbale aferente - daca sunt susceptibile de a fi atacate in instanta , depuneti o noua contestatie la executare , pe cale separata solicitati din nou suspendarea provizorie a executarii cu plata cautiunii si va doresc sa vi se admita . Care a fost motivul primei contestatii ?Ce anume ati invocat si fata de ce act executional ?Multa bafta , va doresc