Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... probleme societate leasing
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

probleme societate leasing

Am si eu o nelamurire. O firma a luat prin leasing o masina a achitat fara probleme in jur de un an ratele in anul al doilea au intevenit unele intarzieri .Toate bune si frumoase pana la un moment dat cand in ziua in care s-a ajuns la ridicarea masinii .S-a motivat prin neachitare mai multor facturi emise si ca ar fi de achitat suma de 4000 ron care s-au achitat in decursul aceleiasi zi rezultand ca nu mai sunt datorii /Logic ar fi fost sa se restituie masina ,dar surprizele abia incep .PRIMA SURPRIZA nu mai exista contract din luna IANUARIE -INTREBARE: in baza a ce au primit timp de 10 luni bani si au eliberat facturi ? ALTA SURPRIZA :firma a fost pusa sa faca o cere prin cerea o rediscutare a creditului de leasing ,precizez ca ,contractul s-a semnat la sediul MERIDIAN si nu era prezenta nicio banca . SI MAI NOU NU RASPUND NICI LA TELEFON PENTRU LAMURIRI P.S. REVIN CU O LAMURIRE IN NICIO CLIPA NU S-A ELIBERAT NICIO HARTIE ,DOCUMENT DECAND AU OPRIT MASINA
Dvs spuneti ca s-au achitat in ziua cand trebuia ridicata masina de la firma de leasing si restantele in valoare de aprox.4000 RON si ca nu mai exista nici un fel de datorii! De unde rezulta ca nu mai exista nici un fel de datorii? Aveti documente care sa ateste acest lucru?B-)
inziua de de 27 octombrie s-a prezentat la meridian cineva sa achite suma de 300 ron la caserie cand s-a ajuns i s-au cerut cheile si talonul masinii i s-a adus la cunostinta ca exista o datorie(precizez ca tot a fost oral nimic scris) de 3940 ron datorie si in urma achitarii i se vor inapoia cheile si talonul in cateva ore s-a achitat si suma de 3940 ron in clipa aceea a fost rugat sa faca cererea catre banca si nu s-au mai eliberat cheile nici talonul inclusiv masinaspunand ca trebuie sa isi dea acordul banca
revin cu lamuriri nu am primit niciodata nicio hartie ca ,contractul ar fi reziliat sau ca ar trebui sa se prezinte sa restituie masina absolut nicio harttie