Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Accident rutier grav
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Accident rutier grav

Buna ziua,

Am si eu urmatoarea intrebare: sotia unei cunostinte a fost accidentata pe trecea de pietoni de un barbat, ea fiind in coma la spital.
Intrebarea este urmatoarea: sotul ce trebuie sa faca acum? Trebuie sa depuna plangere penala, trebuie sa se contituie parte civila?

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.

Va multumesc anticipat!
Parchetul va deschide dosar penal in baza dosarului de cercetare a evenimentului produs de catre politia rutiera.
In timpul cercetarii, sotul va fi audiat si acesta. In timpul audierii va fi intrebat si daca se constituie parte civila in dosar.