Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis romanesc suspendat. Pot circula in RO cu un alt ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis romanesc suspendat. Pot circula in RO cu un alt permis/emis in alta tara?

Buna.
Mi-a fost suspendat permisul romanesc pentru o perioada de 90 zile. Detin dubla cetatenie (Romania si Republica Moldova). Pe langa permisul romanesc mai detin legal (nu e fals sau altceva ...) permis de conducere emis de autoritatile din Republica Moldova. Intrebarea mea este: Pot circula pe teritoriul Romaniei cu permis de conducere moldovenesc avand in vedere ca permisul romanesc a fost suspendat pentru 90 de zile? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Dacă prezentați si pasaportul moldovenesc nu ar fi problema... problema este ca odata cu permisul moldovenesc sa nu prezentați buletinul romanesc
Va rog sa nu va suparati, dar ... sunteti sigur ?
Permisul de conducere vi s-a retinut. Vi s-a suspendat dreptul de conducere a unui autovehicul pe drumurile publice. Pri urmare, nu aveti dreptul de a conduce un autovehicul indiferent de cate permise de conducere posedati.
Conform legislatiei din Romania nu aveti dreptul de a poseda doua permise nationale (unul emis de autoritatile din Romania si unul emis de cele din Republica Moldova).
Daca circulati o faceti pe riscul dvs.
ing. Ioan Ciobanu
Ti sa interzis sa circuli cu masina pe drumurile publice ..... poti sa ai si 10 permise din alte tari, tot nu ai drept de a conduce in RO.....

Arhipp a scris:

Buna.
Mi-a fost suspendat permisul romanesc pentru o perioada de 90 zile. Detin dubla cetatenie (Romania si Republica Moldova). Pe langa permisul romanesc mai detin legal (nu e fals sau altceva ...) permis de conducere emis de autoritatile din Republica Moldova. Intrebarea mea este: Pot circula pe teritoriul Romaniei cu permis de conducere moldovenesc avand in vedere ca permisul romanesc a fost suspendat pentru 90 de zile? Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Va multumesc