avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara!

As dori anumite informații, sora mea din pacate a decedat acum 3 luni, din nefericire nu a putut avea copiii , intrebarea me este daca eu am dreptul la moștenire si cat la suta?
După cum se știe dupa moartea unei persoane din nefericire exista anumite neînțelegeri, soțul ei ne fiind de acord de a împărți absolut nimic din averea surori mele. Cum ar trebui sa procedez? As putea deschide eu succesiunea la orice notar sau doar la camera notarilor publici.
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 06:24, 13 August 2018
Succesiunile nu se dezbat la Camera Notarilor Publici, ci la orice birou notarial din circumscripția judecătoriei unde defuncta a avut ultimul domiciliu.
Părinții dvs mai trăiesc? Mai aveti si alti frați?
Ultima modificare: Duminică, 12 August 2018
raluk0207, utilizator
Mai am o soră, părinții sunt decedați.


raluk0207 a scris:

Succesiunile nu se dezbat la Camera Notarilor Publici, ci la orice birou notarial din circumscripția judecătoriei unde defuncta a avut ultimul domiciliu.
Părinții dvs mai trăiesc? Mai aveti si alti frați?

Masa succesorala se împarte între soțul supraviețuitor (1/2) si dvs plus cealaltă sora (1/2, adică 1/4 fiecare).
Dacă sora dvs nu are pretentii la succesiune și renunta, masa succesorala va reveni dvs si cumnatului, in cote parti egale de 1/2.
Acum, depinde și de natura bunurilor.
Dacă sunt bunuri comune dobândite de sora decedata in timpul căsătoriei, cotele de mai sus se raportează doar la jumătate.
Adică soțul va avea 1/4, la care se adaugă jumătatea lui, însemnând in total 3/4.
Dvs și sora in viata ati dobândi 1/4 împreună, adică 1/8 fiecare.
Va multumesc din suflet pentru raspuns!

Având în vedere că au foarte multe bunuri in comun este posibil sa nu declare tot, avem posibilitatea de a afla? Situația intre noi este foarte tensionată iar cumnatul meu nu este dispus de a avea niciun fel de discuție amiabilă.

raluk0207 a scris:

Masa succesorala se împarte între soțul supraviețuitor (1/2) si dvs plus cealaltă sora (1/2, adică 1/4 fiecare).
Dacă sora dvs nu are pretentii la succesiune și renunta, masa succesorala va reveni dvs si cumnatului, in cote parti egale de 1/2.
Acum, depinde și de natura bunurilor.
Dacă sunt bunuri comune dobândite de sora decedata in timpul căsătoriei, cotele de mai sus se raportează doar la jumătate.
Adică soțul va avea 1/4, la care se adaugă jumătatea lui, însemnând in total 3/4.
Dvs și sora in viata ati dobândi 1/4 împreună, adică 1/8 fiecare.

Pana la urma e de inteles.
E munca lor de o viață.
Dvs ati fi încântată să vă împărțiți cu cumnatii, bunurile dobândite cu soțul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune- mod impartire bunuri MIV MIV Cum se impart bunurile dobandite in timpul casatoriei daca nu avem copii, iar sotul decedat are o sora fara copii si ambii parinti , adika socrii mei, in ... (vezi toată discuția)
Succesiune VioricaC VioricaC Buna seara, Suntem 2 mostenitori si nici nu are copii. Sora mea este casatorita . iar sotul are 2 copii din prima casatorie. Si eu sunt casatorita Ambii ... (vezi toată discuția)
Mostenire din partea mamei Noxa_Kitty Noxa_Kitty Buna ziua. Ma bucur ca am dat peste acest forum. Avem o problema mai delicata in familie si as dori, cu amabilitatea dumneavoastra, un raspuns. Socrii mei ... (vezi toată discuția)