Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis de conducere

Buna ziua. Am fost prins la volan cu alcoolemie de 1,7 pur in sanga la prima iar 1,6 la a doua analiza. Am aflat ca sunt intre anulare si suspendare dar mai aproape se anulare a permisului. Ce argumente pot sa aduc in fata judecatorului ca sa scap cu susoendarea permisului si a amenda.
Daca ajungeti in fata judecatorului si veti primi o amenda tot la anulare se va ajunge deoarece amenda va fi penala si nu administrativa.
Permisul se va anula intrucat aveti o concentratie de alcool in sange dubla, astfel ca orice argumente ati aduce judecatorului este putin probabil sa scapati chiar si cu o amanare a efectuarii pedepsei.
Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Incercati sa valorificati circumstantele favorabile.
Alcoolemia este mare, de regula se dispune condamnarea la aceste valori.
~ Conținut șters la cerere ~