Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casă construită în timpul căsniciei. Cum a fost ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casă construită în timpul căsniciei. Cum a fost posibil ca doar soțul să apară proprietar în acte?

Daca X a primit autorizatie de constructie pentru o casa, pe terenul concesionat de la primarie (era necasatorit), si, acum, SOTUL X (dupa casatorie - regim matrimonial comunitatea legala) a construit casa impreuna cu sotia lui, - cum a fost posibil sa fie doar sotul X proprietar iar sotia lui sa nu figureze in niciun act? ce poate face sotia in acest sens sa fie si ea proprietar? Mentionez ca, inchiderea autorizatiei de construire si luarea in folosinta si toate documentatiile figureaza numele sotului X.
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua "eumariana'.

1. Am inteles faptul ca "X a primit autorizatie de constructie pentru o casa, pe terenul concesionat de la primarie".
Recte/adica, terenul este "concesionat". probabil pentru 49, 99, ... ani.
Perioada dupa care ???
Ce este mentionat in actul de concesiune ???

2. Ati postat "... SOTUL X (dupa casatorie - regim matrimonial comunitatea legala) a construit casa impreuna cu sotia lui ... ".
Cine a finantat construirea imobilului, pana la "predarea la cheie" ???

3. In functie de raspunsurile dumneavoastra, discutia poate continua in cadrul acestui forum.

Solutii exista.
Adrian Sulea, Consultant credite si finantari