Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara student
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara student

Buna! As dori sa stiu daca studentul lucreaza contract de munca pe perioada nedeterminata, poate cere cuantumul pensiei retroactiv ? Căci de doi ani nu a mai achitat pensia, vârsta de 25 ani IV-a face in Octombrie .
Art. 499 din Codul civil stabileste obligatia de intretinere a parintilor pentru copii lor majori aflati in continuarea studiilor dar fara ca acestia sa depaseasca varsta de 26 ani.

Conform 532 alin. 1 din Codul civil, pensia de întreţinere se datorează de la data formularii cererii de chemare în judecată.

De la aceasta regula exista si o exceptie, prevazuta de art. 532 alin. 2 din Codul civil, cand pensia se datoreaza si pentru o perioada anterioara, respectiv, in situatia in care cererea de chemare in judecata a fost formulata cu intarziere din culpa debitorului (in speta de fata, din culpa parintelui).
In situatia de fata, instanta va aprecia in functie de veniturile realizate de dvs. daca parintele in cauza va datoreaza pensie de intretinere.

Avocat Ciurea Cristina, utilizator
Multumesc