Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Contributii pensie si cas firma in insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Contributii pensie si cas firma in insolventa

Buna ziua, rog un raspuns cat mai.clar la intrebarea urmatoare:Firma este in insolventa si nu a mai platit contributia pentru pensie, se poate plati din Fondul de garantare sau pentru astfel de contributii nu se poate?in ce etapa a insolventei se poate achita. Pot ramane totusi cu darile neachitate in final? Sanatatea o poate plati nu este obligata totusi in vreun fel?
Din Fondul de garantare pentru plata creantelor salariale se platesc doar creantele salariale. Contributiile la asigurarile sociale si la asigurarile sociale de sanatate sunt creante bugetare, deci sunt excluse.
Se asigura plata creantelor salariale din Fond pentru societatile care indeplinesc urmatoarele conditii, cumulativ:
- s-a deschis procedura insolventei printr-o hotarare definitiva,
- s-a ridicat dreptul de administrare,
- cererea a fost facuta pana la închiderea procedurii.
In situatia in care societatea din insolventa nu are sume de bani cu care sa poata plati catre ANAF contravaloarea contributiilor neachitate si se inchide procera insolventei, sumele raman neplatite.

Sper sa va fie de folos in formatiile.