Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna ziua,
Sunt angajata la o firma privata si acum am descoperit ca pe perioada 01.10.2009-21.10.2009 firma refuza sa ne plateasca din motive ca nu are cum sa justifice zile din perioada respectiva.
In data de 28.09.2009 am primit preaviz de incetare a contractului de munca , plus plata unui salariu compensatoriu, urmand ca in data de 28.10.2009 firma sa ne trimita adeverinta si cartea de munca pentru a intra in somaj.
In data de 22.10.2009 firma se hotareste brusc ca punctul de lucru unde suntem noi nu se mai inchide si incepem lucrul. Cand am vb. cu mamagerul de zona in data de 22.10.2009 ne-a spus ca vom fi platite normal ( ca si cum am fi fost la serviciu ) dar surpriza a venit acum la intocmirea stalelor de plata cum ca nu au cum sa justifice acea perioada.
Intrebarea mea este : ESTE POSIBIL CA O FIRMA PRIVATA SA TE PUN IN CONCEDIU FARA PLATA FARA CA TU SA FII ANUNTAT IN PREALABIL? SAU SA FI FACUT O CERERE IN ACEST SENS?
Eu pentru aceea perioada am un concediu medical si o internare in spital) 05.10.2009-21.10.2009), dar nu le-am prezentat deoarece doream sa ies in somaj la aceeasi data cu colegele mele. CREDETI CA MAI POT FACE CEVA CU ACEL CONCEDIU MEDICAL?
Nu am primit salariul compensatoriu. Acesta urma sa il primim la salariul din octombrie adica pe 10.11.2009 cand este zi de salar.
perioada 01.10.2009 -21.10.2009 perioada in care se spune ca eram in preaviz.
Nu veti mai primi nici un salariu compensatoriu, dar fie persoana de la salarizare nu stie exact ce are de facut, fie angajatorul incearca sa va pacaleasca.
Salariul compensator nu vi se mai plateste, dar perioada 01.10.2009 - 22.10.2009 trebuie sa vi se plateasca, normal in perioada de preaviz dvs. ati fost la servici, ati avut dreptul sa absentati 4h/zi pt a va cauta un alt loc de munca sau daca angajatorul era de acord puteati merge la servici 10 zile 8h/zi si 10 zile sa stati acasa.
Va intreb zilele de 29.09.2009 si 30.09.2009 v-au fost platite?