Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Rugaminte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Rugaminte

stau la casa ,la parterul casei este un magazin ,vreau sa repar acoperisul iar magazinul nu vrea sa contribue la reparatie .este lege care sa oblige toti proprietarii de sub acoperis sa participe la reparatia si intretinerea lui ??
Exista dispozitii ale codului civil privitor la partea comuna
Initial,notificati oficial reprezentantul magazinului sa contribuie la reparatia acoperisului cladirii-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta
Multumesc ,Aveti idee la ce articol ca vad ca are 450 pagini !!
virgilciobanu, utilizator
Parcurgeti disp art 631-686
Nu ar fi mai buna o consultare a unui avocat?
Este adevarat, asa ceva te poate costa ceva, dar avocatul le stie mai bine ca noi.
Acum, zic si eu, cine este proprietarul spatiului unde functioneaza magazinul? Dvs. aici tre' sa "bateti", nu discutati cu patronul magazinului - poate are spatiul inchiriat. Oricum, dispozitiile Codului civil are sa va de-a dreptate, dar am zis, un avocat va poate reprezenta si in instanta daca este cazul.
Succes!