Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Handicap grad 1
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Handicap grad 1

Buna ziua, pentru o persoana cu handicap grad 1 , care nu a fost încadrată in câmpul muncii, beneficiază doar de indemnizația de însoțitor și stimulent, poate primi pensie de invaliditate? Am citit undeva ca se încheie un contract cu casa de pensii și trebuie plătită cotizația pentru o luna....care ar fi valoarea pensiei in cazul in care ar primi ?
La acest moment legislatia nu mai permite incheierea unui contract de 1 luna.
Chiar dacă este încadrat in gradul 1 și diagnosticul este schizofrenie paranoidă, nu poate beneficia de pensie de invaliditate?multumesc anticipat
La acest diagnostic se mai tine cont de tabelul cu stagiu de cotizare?
Fara sa aiba un mic stagiu de cotizare, nu poate beneficia de pensie(indemnizatie minima pentru pensionari).
Am fost astăzi la comisia de expertiza și pentru schizofrenie nu are nevoie de stagiu. O zi buna