Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Retinere dosar inmatriculare pt. verificari
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Retinere dosar inmatriculare pt. verificari

Buna ziua,

Am o problema cu inmatricularea unei masini adusa din Belgia, si anume mi s-a retinut dosarul pt. "verificari" pe motiv ca in baza lor de date au un certificat de inmatriculare cu alt numar(probabil unul de la certificatul proprietarului anterior celui de la care masina a fost cumparata). Tin sa mentionez ca au trecut deja 3 luni de cand astept si mi s-a spus ca poate dura de la 6 luni pana la un an; mi se pare bataie de joc birocratia asta intrucat am contactat personal Directia de inmatriculari din Belgia si mi s-a comunicat ca vor trimite orice acte autoritatilor din Romania daca vor fi contactati pe email, dar cand am intrebat la Serviciul de Inmatriculari Cluj mi s-a spus ca nu pot face acest lucru pt ca ei au "proceduri". Din cauza acestor proceduri eu sunt nevoit sa astept practic nelimitat si sa tot scot numere rosii(am primit o dovada pe baza caruia mi se elibereaza) si sa platesc asigurari rca mai scumpe si cel mai aiurea ca NU pot iesi cu masina din tara, ceea ce mi se pare o ingradire a unui drept personal.
Se poate face ceva din punct de vedere legal in aceasta situatie ? Mentionez ca am mailurile de la Directia Inmatriculari Belgia si pot sa le prezint ca dovada.
Multumesc frumos.

Adrian
Pentru solutionare staruiti la nivelul autoritatii locale sau pentru urgentare sesizati oficial direct esalonul ierarhic supoerior