Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Impunere luare concediu medical in urma unui eveniment
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Impunere luare concediu medical in urma unui eveniment

Un Responsabil SSM al unei firme poate obliga un salariat sa ia Concediu medical in urma unei accidentari daca acesta nu doreste acest lucru? Evenimentul a fost anuntat la ITM, salariatul a fost dus la UPU pentru ingrijiri medicale ( o taietura la un deget ) de unde nu a primit nici macar recomandare de repaus . Salariatul nu doreste concediu medical si a solicitat sefului direct concediu de odihna.
Eu nu cunosc sa existe.
Pentru cazul prezentat de dvs., lucratorul nu primeste concediu medical fiind un caz medical destul de simplu.
Angajatorul are obligatia legala sa anunte evenimentul produs la ITM si sa il cerceteze ca eveniment produs daca acesta nu indeplineste conditiile legale pentru a fi inregistrat ca AM.
Daca nu s-a acordat CM de la urgente, nu vad de ce este nevoie de acordarea concediului de odihna.