Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Au trecut 3 ani de la partaj, eu am rămas în ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Au trecut 3 ani de la partaj, eu am rămas în apartament dar nu am avut bani până acum să plătesc sulta. Ce pași trebuie să urmez ca să trec apartamentul pe numele meu?

Buna ziua!Ma numesc Dana.Au trecut 3 ani de la partaj.Eu am ramas in apartament si trebuie sa-l despagubesc pe fostul sot care este plecat din tara,nestiind mai nimic despre el . Nu am putut sa-l despagubesc, deoarece nu am avut banii.As vrea sa stiu daca pot face actele la casa pe numele meu si sa-l despagubesc cand o sa detin toata sulta.Va rog sa-mi spuneti ce pasi trebuie sa urmez ,pentru a face actele la casa pe numele meu.Va multumesc pentru timpul acordat,astept cu nerabdare un raspuns.O zi buna!
Manuela Rășină, administrator
Fara a face dovada achitarii sultei nu puteti intabula imobilul pe numele dvs.

Dupa trecerea 3 ani puteti face actiune in instanta prin care sa se constate intervenita prescriptia platii sumei de bani si astfel sa puteti intabula imobilul pe numele dvs in baza acelei sentinte care radiaza obligatia de plata a sultei.
Vă mulțumesc o zi bună

Cu alte cuvinte ati dat lovitura ramaneti cu imobilul fara a achita sulta.Mergeti la un av si discutati speta in concret.
Dacă spuneți că nu știți nimic despre el, este lesne de înțeles că n-a intervenit niciun act întreruptiv de prescripție, deci el nu se mai poate prevala de forța coercitivă a statutul pt a i se plăti sulta;
formulați acțiune în constatarea împlinirii termenului de prescripție.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Va rog sa fiti mai explicita? Ati incheiat sau nu actul de partaj in forma notariala? Sau partajul s-a facut in instanta? Ati mentionat ca au trecut 3 ani de la partaj. Intabularea imobilului pe numele dumneavoastra s-a realizat automat la semnarea actului de partaj (daca l-ati incheiat in forma notariala) Daca ati partajat imobilul prin instanta, sentinta definitiva trebuia intabulata. Neachitarea sultei nu are nicio legatura cu intabularea imobilului. Imobilul se putea intabula pe dumneavoastra cu inscrierea ipotecii legale pentru sulta ramasa neachitata. La momentul achitarii sultei fostul sot va da o declaratie de radiere si ipoteca se radiaza din cartea funciara. Ne-ati furnizat prea putine informatii