Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Vecin nebun cu acte
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Vecin nebun cu acte

Buna ziua,

Avem la bloc o situatie si nu stim cum sa o mai scoatem la capat. Avem un vecin care are probleme cu alcoolul, dar are si ceva probleme psihice.
Face / a facut urmatoarele lucruri:
- se ia de mamicile care stau in fata blocului cu cei mici, le zice ca el este nebun si ca sa aiba grija
- a spart o sticla in fata unui carucior si apoi a inceput cu “scuze frate, mi-a scapat...”
- incearca sa se bage in seama aiurea pt ca a observat ca lumea a inceput sa incerce sa-l ignore;
- a spart un pepene in fata unei mamici;
- incearca sa provoace taticii pt a se lua de el;
- sta si bea bere in fata blocului si se holbeaza la cate o persoana;
- azi dim a stat si s-a holbat la mine si la copil, apoi s-a dus si a inceput sa se invarta in jurul masinii noastre;
- acum ceva timp si-a bagat singur un cutit in roata de la masina si am inteles ca mereu are cutit la el; etc

Toti ne simtim ca nu suntem in siguranta. Mie imi este teama sa ies sa duc gunoiul pt ca nu stiu cum i se pune pata pe mine sau ce ii mai trece prin cap.. toate mamicile au tot chemat politia, a fost internat 2 saptamani pe semnatura mamei lui... nu stim ce putem face ... politia zice ca poate sa intervina doar daca agreseaza pe cineva.. noi nu vrem sa asteptam un incident mai grav...

Ne puteti ajuta cu un sfat?

Multumim anticipat!
DanielaGudulea, utilizator
Sesizati oficial departamentul specializat din cadrul primariei teritoriale ,eventual departamentul din cadrul autoritatii pentru protectia copilului care pot dispune verificari,inclusiv comisie sociala care eventual poate decide institutionalizarea persoanei
In conditiile in care persoana prezinta comportamentul mentionat,este suspect cum detine permis de conducere
Buna,

Ms frumos pentru raspuns.
Nu mai are permis, a ramas cu masina doar.
Lucrurile se agraveaza... a inceput sa ameninte, acum 2 zile s-a pus in fata masinii unui vecin si nu il lasa sa plece (zicea ca el este pe spatiul public si are voie sa stea acolo), dupa ce a reusit sa plece vecinul cu masina, a alergat dupa masina... a iesit si a inceput sa zica ca el este nebun si sa provoace taticii (“hai care se pune cu mine? Nu mai aveti curaj?”)... sotul meu s-a trezit cu el langa masina, statea si se holba la sotul meu. O vecina de la parter s-a speriat pt ca s-a trezit cu el aproape de geam, a stat si s-a holbat la ea in casa pt cateva minute bune...

Vrem sa mergem sa depunem o plangere colectiva pt hartuire.. nici nu stim ce sa-i mai facem..

O seara placuta,
Daniela