avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1398 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dovedire vechime la pensie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dovedire vechime la pensie

Fisele fiscale din anii 2000,2001,2002 pot constitui vechime la pensie daca depun dosarul acum la limita de varsta?
Ultima modificare: Luni, 27 August 2018
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:39, 27 August 2018
Asa ceva nu dovedesc vechimea in munca si nici stagiu de cotizare la pensie.

Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca sau cu adeverintele de vechime eliberate de catre angajatori , in lipsa acestuia.
Ultima modificare: Luni, 27 August 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare rita999 rita999 Buna ziua. Care este vechimea minima pentru pensionare și dacă firmele unde am mai lucrat după 2010 s au desființat, cum pot afla ce vechime am? Mulțumesc. (vezi toată discuția)
Până in ce an angajarea s-a facut cu carte de munca? cum pot confirma vechimea in lipsa cartii de munca? Alo2016 Alo2016 V-as ruga sa-mi spuneti pina in ce an angajarea s-a facut pe baza de carte de munca? L aCasa de pensii spun ca nu au date dinainte de 2001. Cum pot dovedi ... (vezi toată discuția)
Ref adeverinta vechime gina2010 gina2010 Buna ziua, pot obtine adeverinta de vechime de la un fost angajator (care a facut inscrierile si in carnetul de munca) ? Acesta refuza pe motiv ca in Codul ... (vezi toată discuția)