Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Legea concubinajului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Legea concubinajului

Buna ziua,

Sora mea este in urmatoarea situatie: a locuit cu un barbat timp de 5 ani, fara a fi casatoriti. In acest timp, au achizitionat anumite bunuri in comun: casa, mobilier, aparatura etc.

Totul mergea bine, dar din pacate el a decedat in urma unui infarct anul trecut .

Intrebarea este: sora mea are vreun drept de mostenire asupra bunurilor dobandite in timpul acestei relatii? (el avea un copil major)

Exista vreo lege a concubinajului si ce prevede ea pentru acest tip de situatii?
Nu exista nici o lege a concubinajului in dreptul rominesc. conmcubinajul ca stare de fapt nu este orctotit de lege ci se bucura numai de anumite recunsoateri in privinta dobindirii in comun a unor bunuri ( bunuri coachizite) care se cuvin coproprietarilor in masura contributiei lor la dobindirea acestora. Cum concubina nu are un drept de mostenire legal inseaman ca fiul concubinului mosteneste partea acestuia umind ca in contradictoriu cu el sa faca iersirea din indiviziune
are drept asupra unor bunuri dobindite impreuna, dar trebuie sa dovedeasca ca acest lucru s-a intamplat asa, altfel, copilul concubinului este singurul mostenitor de drept...;)
eu.ro.lex a scris:

are drept asupra unor bunuri dobindite impreuna, dar trebuie sa dovedeasca ca acest lucru s-a intamplat asa, altfel, copilul concubinului este singurul mostenitor de drept...;)

Subscriu celor spuse de colega mea!
Este interesant de stiut acele bunuri dobadite in aceea perioada de concubinaj pe numele cui sunt achizitionate?
Oricum, daca dovedeste ca bunurile au fost dobandite impreuna are un drept de coproprietate asupra lor impreuna cu copilul celui decedat.
Rodica Ciobanu, Avocat
la succesiunea concubinului prietenei dvs. are vocatie succesorala , fiul acestuia .
concubinajul nu este reglementat in romania .
in masura in care poate dovedi contributia sa pecuniara la achizitionarea acelor bunuri, in perioada concubinajului , prietena dvs. va avea un drept de creanta impotriva fiului succesor.