Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Poate un SRL, platitor de impozit pe profit, sa ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Poate un SRL, platitor de impozit pe profit, sa desfasoare activitate fara angajati?

Am un SRL, cu doi asociati, platitor de impozit pe profit si am ca activitate "inchiriere si leasing cu bunuri recreationale si echipament sportiv".

Pot in calitate de administrator, fara sa fiu angajat, si fara sa am un subcontract, sa fac contracte de inchiriere cu clientii?
nu are nimic a face una cu alta...;) dar nu are nici logica.Aveti activitate si profit...cine lucreaza? Probabil sunteti incadrat ca fiind micro intreprindere si ar trebui sa aveti cel putin un angajat.Da, dv. puteti incheia contracte si puteti face orice, dar o firma cu activitate trebuie sa apara cu cel putin un angajat.
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
Daca reprezentati societate la incheierea unor asemenea contracte le puteti face
Cele doua raspunsuri de mai sus se contrazic..

Nu sunt microintreprindere, sunt platitor de impozit pe profit. Stiu ca SRL-ul nu e obligat, 'by default', sa aiba angajati. Dar daca fac contracte de inchiriere, in calitate de administator, cu diversi clienti, se poate considera ca fac o munca la negru?
Obligativitatea angajarii unui salariat este pt microintreprinderi.In cele cu impozit pe profit nu ai aceasta obligativitate.Evident ca in calitate de administrator veti incheia aceste contracte.