avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot invoca exceptia puterii autoritatii lucrului ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot invoca exceptia puterii autoritatii lucrului judecat?

am pierdut pe fond un proces in care se cerea radierea tata-lui meu de pe un TP,pe titlu e tata si o cumnata/fratele era decedat in 1991.Pe timpul procesului am cerut acvirarea dosarelor in care tata si cumnata au facut plangere comuna /in 1993/la legea 18/91 sa ramana temeinica si legala hot.comisiei judetene din 1991pe baza careia s-a dat adev. de prop si in 2000 TP.S-a dat sentinta def.si irev si aceasta hotarare din 1991 a ramas temeinica si legala.prin care li s-a reconstituit dreptul de prop.celor doi.Anul trecut o verisoara/fiica cumnatei lui tata/a introdus actiune de anulare partiala absoluta a TP pt radierea lui tata de pe acel titlu ca nu era indreptatit la reconstituire.mentionez ca are proba ..doar cererea de intrare in colectiv/tatal ei a introdus terenurile...ma rog ar fi prea multe de spus...am dovedit cu acte ca nu s-a facut nici o iesire din indiviziune.inclusiv cu cf-uri....pot invoca excep puterii lucrului judecat?indelineste toate cele trei cerinte?tata si cumnata sunt decedati...am fi aceleasi parti?facand cererea in comun in 1993/tata si cumnata,mai poate una dintre parti sa o conteste pe cealalta?
Cel mai recent răspuns: dienusa , utilizator 16:06, 9 Noiembrie 2009
Daca exista hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila puteti invoca autoritatea de lucru judecat
multumesc mult de tot...am insistat asupra acestui lucru pt-ca avocata cam evita sa -l invoce spunandu-mi ca se poate cere oricand.....lucru ce trebuia sa-l faca pe fond cand am acvirat dosarele unde este sentinta def si irev...lucru ce trebuia sa-l vada si judecatoarea din prima instanta...dar....sper ca instanta de recurs sa tina seama de acest lucru...pt-ca am ajuns la capatul puterilor....cu av angajati a trebuit sa ma apuc sa citesc cpv si cpp ca sa imi dau seama de niste lucruri si bineinteles de foarte mare ajutor mi-au fost si sfaturile de pe acest site...inca o data va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diferenta intre exceptia autoritatii de lucru judecat si prezumtia autoritatii de lucru judecat dienusa dienusa ma confrunt cu o problema,sper sa ma intelegeti....in martie,anul trecut am fost actionata in judecata pt radierea tatalui meu de pe unTP,unde era el trecut si ... (vezi toată discuția)
Este autoritate de lucru judecat? dienusa dienusa am fost chemata in judecata pentru radierea tatalui meu de pe un T.P-era trecut el si cumnata/fratele decedat,procesul l-am pierdut la prima instanta desi noi ... (vezi toată discuția)
Teren lipsa de pe un tp dienusa dienusa va rog mult sa ma sfatuiti ce sa fac intr-o problema pe care sper sa o explic cat mai bine...Cu ocazia unui proces pt radierea tatalui meu de pe un TP/am ... (vezi toată discuția)