Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare ICSJ irevocabila - data ramanerii definitive ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare ICSJ irevocabila - data ramanerii definitive si irevocabile

Servus,

Un bun imobil (apartament),obtinut printr-o hotarare a ICSJ care se incheie cu "Irevocabila. Pronuntata in sedinta publica, astazi ZZ.LL.AAAA, se considera a fi dobandit cu aceeasta data sau cu data la care a fost eliberata hotararea ? Conteaza desigur la calculul impozitului catre stat daca au trecut mai putin sau mai mult de 3 ani...

V
Se considera dobindit de la data poronuntarii hotaririi irevocabile
De la comunicarea hotararii judecatoresti irevocabile, cu o conditie: partea adversa sa nu formuleze cereri in celelalte cai extraordinare de atac in civil.