Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Regulament
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Regulament

Cui se subordoneaza Inspectia Judiciara si in fata cui raspunde administrativ pentru modul in care isi desfasoara activitatea? Unde se poate depune contestatie la documentele emise de aceasta, daca exista dovezi ca nu sunt in concordanta cu legea, respectiv acopera fapte contrare legii? Lege+articol. Multumesc anticipat.
Vedeti daca va ajuta aceste link-uri
'[ link extern ]

[ link extern ]
Ar trebui să se ”judece” ei pe ei. Din păcate, din cele ce am întâmpinat eu, această castă se apără cu dinții, eludând legea și probele. De exemplu, pentru o judecătoare care a modificat/falsificat (cu știloul) încheierea de ședință tipărită, prin care a mai acordat câteva sute de lei unui expert (menținut ilegal în cauză și la rejudecare), chiar dacă expertul își primise onorariul, IJ a constatat că nu există nici măcar indicii pentru săvârșirea vreunei abateri; ce să mai vorbim despre infracțiune!?... Fiecare dintre magistrați are o cunoștință, un fost coleg, ori vreo altă relație cu cineva din CSM. Din păcate, eu, nu am descoperit independeța sistemului judiciar din România și, în actualele circumstanțe, când CSM se sesizează pentru a susține partidul, nu cred că avem de a face cu cineva care ne poate garanta independența sistemului judiciar.
Părerea mea, personală.
IonPopescu-B, utilizator