Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical pe perioada spitalizarii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical pe perioada spitalizarii

Am o nelamurire legata de acordarea concediului medical aferent perioadei de internare in spital.
Tatal meu a avut 81 de zile de CM acordate in ultimele 12 luni. Acum este internat din nou in spital de 19 zile si nu va fi externat pana la sfarsitul lunii. Medicul curant ne-a anuntat ca va emite concediul medical la externare. Am inteles ca e nevoie si de aprobarea comisiei de la CASS pentru ca depaseste 90 de zile de CM. In cazul acesta cum va incheia angajatorul pontajul pentru luna august?
Multumesc!
Medicul e obligat sa acorde CM pe toată durata spitalizării? Motivul întrebării este că el era deja în concediu de odihna când s-a internat.