Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Doresc sa revin la munca din concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Doresc sa revin la munca din concediu creștere copil

Doresc sa revin la locul de munca mai devreme de 2 ani pentru a beneficia de stimulentul de inserție. Lucrând în vânzări automat cineva m a înlocuit. Acum mi s a spus ca nu pot veni mai devreme de 2 ani pentru ca cine m a înlocuit nu poate pleca mai devreme
Sau dacă vreau neapărat sa ma întorc cu 2 luni o sa ma dea pe alt post. Întrebarea mea este: cel care m a înlocuit poate sa plece mai devreme dacă eu ma întorc ? Ce lege trebuie sa citesc?
Cel care v-a inlocuit are contract pe durata nedeterminata sau determinata ?
Nedeterminat.... Unde este specificat ca ma înlocuiește pana în aprilie(cică) .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Dacă este pe nedeterminata nu are cum sa fie pana în aprilie.