Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj bunuri societate comerciala
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj bunuri societate comerciala

Bunurile dobandite in timpul casatoriei(terenuri, cladiri, fabrica de paine,moara) si trecute pe societate, unde unul din soti este actionar unic, pot fi supuse partajului?
societatea a fost infiintata in timpul casatoriei, mai departe, as raspunde:cu bani!
Atunci partile sociale cu siguranta vor intra la partaj. In ce priveste actele de transfer, e foarte posibil ca ele sa poata fi anulate, de vreme ce era necesar si acordul expres al sotiei. O fi si vreun fals ceva... cine mai stie?
Asa e, mai ales cand ai un spate asigurat.