Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Psihologul desemnat de instanță nu mai profesează, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Psihologul desemnat de instanță nu mai profesează, ce trebuie să fac? DGASPC și executorul nu știu nimic și de o lună se bate pasul pe loc

Buna seara! Am si eu o nelamurire.
Acum o luna de zile s-a desemnat un psiholog in vederea consilierii psihologice a fiului meu de 4 ani, pe care tatal lui il tine abuziv de un an de zile si nu imi permite niciun fel de contact cu el, in ciuda faptului ca teoretic, asta pana la finalizarea apelului, intanta de fond mi-a incredintat mie copilul.
Acum, problema mea este urmatoarea: am contactat aceste psiholog pe care instanta l-a desemnat, dar acesta nu mai profeseaza. Ce pot face? De o luna de zile se bate pasul pe loc...nu se mai intampla nimic.
Am vorbit cu cei de la DGASPC, nu stiu nimic. Am vorbit cu executorul nu stie nimic.
Cine ma poate sfatui cu ce trebuie sa fac?
Trebuie sa fac vreo cerere la instanta pentru a desemna alt psiholog?
Care este procedura?
Va multumesc!
Manuela Rășină, administrator
Buna seara,
Solicitati in instanta inlocuirea acelui psiholog!
Buna seara si multumesc pentru raspuns?
Sa inteleg ca ar fi trebuit sa fac acest lucru de la inceput si eu am pierdut atata vreme degeaba? :(

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara,
Solicitati in instanta inlocuirea acelui psiholog!

Buna seara! Am intrebat si avocatul pe care il am la apel, dar a spus ca trebuie sa astept sa faca instanta demersurile, dupa care mi-a spus ca el nu a intalnit cazuri asemanatoare si nu prea stie ce este de facut.
Copilul are 4 ani, face 5 ani in ianuarie!
Ma intereseaza ce se intampla cu consilierea asta psihologica.
Nu mai stiu unde sa ma interesez.
De un an de zile nu imi vad copilul, iar cei de la Autoritatea Tutelara in tot protejeaza pe fostul meu sot.
Nu mai stiu ce sa fac!
Are 2 plangeri penale, la care de vreo jumatate de an nu am mai primit nicio informatie noua.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Ati incercat sa mergeti la avocat?
Daca avocatul este inventiv poate gasi solutii diverse.
Cati ani are copilul?

Alexandru cel Mare a rezolvat problema cu Nodul Gordian desi se spunea ca nimeni nu il poate desface.

Ma tem ca si dvs. aveti probleme asemanatoare...

Mergeti va rog și deschideți in paralel un dosar de reintegrare a copilului in casa/familia dv. Nu se poate așa ceva. Am pățit și eu, am doi copii și ii luase nebunul la doi și respectiv trei ani, i-a ținut 7 luni, pana am rezolvat cu un ordin de protecție + reîncredințarea lor mie - aveam locuința proprie + serviciu și asta a fost un avantaj, dar nu e imposibil. Nu așteptați după psihologi și avocați care vor tergiversa ani de zile. Găsiți repede un avocat BUN și rezolvați cu o ordonanță prezidențială - de urgență