Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizie cu contract nul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizie cu contract nul

Bună ziua. Dacă nu am semnat contractul de munca cu angajatorul și vreau sa muncesc în alta parte acesta din urma trebuie sa mi elibereze decizia de încetare a locului de munca?
Decizia respectiva nu are nicio valoarea, daca contactul de munca nu a fost semnat de ambele parti.
Bună ziua. Doamna administrator în urma insistentelor mele de a semna contractul de munca a înscenat o lipsa în gestiune fapt care a făcut și plângere la politie, lipsa fiind de 1048 lei eu într-adevăr constatând la sfârșitul programului lipsa acestor bani. În acea zi am fost imvoita sa lipsesc între orele 12.00 și 15.00, asociatul firmei a întrat în gestiunea mea făcând plăti și emițând bilete. La întoarcere am vrut sa fac stocul dar clienții sau arătat nemulțumiți, asa ca asociatul a ridicat după masa niște hârtii care mi sa părut ca este ceva sub ele, și a părăsit agenția. După ce am dat declarație la politie în care am spus ca nu am furat banii care imi lipseau din gestiune și ca îmi asum răspunderea în cazul unei eventuale greșeli, am fost libera de drept 3 zile. Pe 25 august a vrut sa ma prezint la locul de munca iar doamna administrator mi a comunicat ca mi sa desfăcut contractul de munca indisciplina și ca voi primi decizia prin posta. Eu în momentul de fata am așteptat cele 5 zile lucrătoare ca să primesc o înștiințare și nu am primit nimic. Menționez ca nici lichidarea nu a fost făcută. Cum sa procedez pt a mi câștiga drepturile bănești pe cele 11zile/12 ore și vechimea celor 2 săptămâni lucrate? Ar putea avea totuși loc o comisie de disciplina dacă nu exista contract de munca?
Ati semnat sau nu c.i.m. ?
Nu am semnat nimic