Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Firma transport ineternational pauza de 45 interzisa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Firma transport ineternational pauza de 45 interzisa in tari UE se faca in camion

Buna ziua am si eu o intrebare: am o firma de transport marfa si prestez servici in spatiul UE cu noile legi se interzice pauza de 45 sa se faca in camion find obligat sa i-au camera la hotel .Eu sunt administratorul firmei si sunt si sofer oa-re ca administrator am si eu obligativitatea aceasta sau pot face pauza de 45 in camion ? Am intalnit pe un coleg si mia zis ca avocatul lui ia spus ca poate face pauza in camion fara probleme el find administrator, eu vreau sa ma asigur sa nu fie povesti de parcare. Va multumesc.
Curtea de Justiție a Uniunii Europene a decis că , în sectorul transporturilor rutiere, conducătorii auto nu pot efectua la bordul vehiculului lor perioada de repaus săptămânal normală la care au dreptul. În schimb, perioada de repaus săptămânal redusă poate fi efectuată în cabină în anumite condiții.

Prin urmare, hotararea Curtii nu face distinctie intre conducatorii auto si conducatorii auto care au si calitatea de administratori societate.
Multumesc.