Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Modificare calcul prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Modificare calcul prenatal

Buna ziua,
Din anumite surse am inteles ca persoanele care vor intra in prenatal după data de 1 octombrie vor beneficia de alt calcul fata de cel deja existent.
Exista vreo reglementare in acest sens? Pe internet nu apare absolut nimic oficial, dar se tot discuta pe diverse grupuri.
Multumesc!
Ne puteti posta un link cu acele discutii ?
Din pacate, nu.
De aceea am si întrebat aici, întâmplător am vazut unele discuții în care se făcea referire la modificarea aceasta, dar nu m-am gândit in momentul respectiv sa salvez. Am incercat sa gasesc acele discuții, în momentul în care am realizat despre ce se vorbește, dar fără rezultat.
Este vorba despre efectul prevederilor OUG 3/2018.

Astfel, contributiile de asigurari sociale sunt plafonate la nivelul anterior intrarii in vigoare a "ordonantei" pana la 30 iunie 2018 pentru persoanele aflate in concediul medical, respectiv pana la 30 septembrie 2018 pentru mamele aflate in concediu pre si post natal.
[ link extern ]
Multumesc pentru raspuns.
Nu stiu daca am inteles corect, dar din ce am observat eu ar însemna că se va scădea din indemnizația primită si 25% reprezentând CAS rezultând astfel o diminuare a venitului.
Intreb fiindcă eu sunt cumva la limita, după 1 octombrie ar trebui să intru in prenatal si nu stiu daca este mai bine sa intru înainte de această data.
o seara buna!
Buna ziua! Si eu sunt interesata de acest raspuns. Eu am intrat deja in prenatal din 3 septembrie. Incepand cu octombrie mi se va recalcula venitul sau se va calcula in continuare conform prevederilor legale din luna intrarii in cm?
Ca intotdeauna articolele de lege sunt intocmite intr-un limbaj foarte interpretabil, asa ca ne-ar ajuta foarte mult un raspuns ca pentru un copil de clasa a 3a. :) Multumim anticipat!