Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fond reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fond reparatii

Dar daca un proprietar achita cheltuieli de întreținere pt august, nu si fondul de reparații afisat pe lista de plata din august, cand vine sa plateasca intretinerea pe septembrie se poate incasa daca nu achita prima data fondul de reparatii restanta din august, avand in vedere ca datoriile se incaseaza in ordinea vechimii?
In cazul asociatiilor de proprietari,casierul detine obligatia sa perceapa orice suma avansata de locatar
In cazul existentei de debite,dispozitiile in vigoare privitoare la ordinea de stingere a debitelor ,prevad ca acestea se sting in ordinea vechimii
In speta se percepe suma depusa de locatar se acopera debitul in evidenta si eventual partial din cota lunara de intretinere
Cum adica achita doar chelt de intretinere? Fd de reparatii este prins in totalul de plata.Se cheama ca a platit intretinerea partial.Luna viitoare ii incasati partialul restant si cat are in luna nou afisata.