Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Bună ziua,tatăl meu a decedat acum 3 ani,eu sunt unica fica si era divorțat ,a mai avut un frate care a decedat cavaler, bunica trăiește din partea lui trăiește.Bunica stă in casă cu cumnata iei sora lu bunicu , casa a fost făcută de străbunicii si nu avem acte la ia decât Titlu de proprietate care e pe numele mătuși.Bunica ia dat prin notar partea ei matusi .Partea lu frate lu tata i se cuvine bunici sau si mi-e.Ce trebuie să fac să pot trece partea ce mise cuvine din casă mătuși ? Vă mulțumesc
Omi Bertean, utilizator
Buna seara,
Va referiti la bunurile lui personala sau la cele ce ar trebui sa le mosteneasca de la bunica care e in viata?
Consultati un avocat care, dupa ce stabileste situatia de fapt exacta, va poate indruma.
Bună seara mă refeream la bunurile tatălui rămase de la bunicul.Si de unde putem face rost de acte ptr casă,ca nu avem de cât un titlu de proprietate atât.Mulțumesc
Omi Bertean, utilizator