Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara! Am o matusa in tara(sora mamei mele). ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara! Am o matusa in tara(sora mamei mele). Aceasta matusa,tatal ...

Buna seara!
Am o matusa in tara(sora mamei mele).
Aceasta matusa,tatal ei ia lăsat mostenire casa.
La randul lui tatal ei fiind in viata a obtinut de la cei 2 frati ai sai semnatura cum ca nu au nici o pretentie la această casa.
Pana in ziua de azi tatal nu a facut un act de proprietate(vanzare-cumparare) si fica sa a ramas ca moștenitoare cum ia lasat inainte sa moara.
Acum rezulta ca fica mostenitoare posesoare de actele de mostenitoare si semnatura fratilor tatalui sau ca nu au nici o pretenție la casa,vrea sa imi faca mie nepotului ,acte de vanzare -cumparare cu clauza pe viata.
Rezulta ca matusa ei care este sotia unuia din fratii tatalui ei,adica matusii mele ,are act de proprietate(cum poate sa aibe un act de proprietate in acelasi timp in care bunicul meu avea acte semnate de la fratii sai ca nu au nici o pretentie asupra proprietatii)
Cum a putut sa obtina aceste acte si ce trebuie sa facem impotriva acestei ilegalitati?
Specificam ca matusa care vrea sa imi faca acte traieste si locuiește in aceasta casa.
Se poate da in judecata primaria care a scos acest act de proprietate fals,si cumnata bunicului ptr fals in acte,cerand si daune morale?
Mulțumesc!
fica mostenitoare posesoare de actele de mostenitoare

pana la urma, matusa e proprietar in acte ? daca nu, nu are ce sa va dea.

Textul scris de dvs, e extrem de greu de deslusit.
tatal ei ia lăsat mostenire casa.

nu avea cum sa ii lase casa daca nu a dezbatut succesiunea dupa parintii sai impreuna cu fratii sai. Inteleg din ce ati scris ca de fapt acea casa nu era a tatalui matusii.
Tatal matusii i-a lasat testament sau ce i-a lasat ?
revin, ce acte are matusa exact ?
Mama dvs nu mai traieste ?
gi-jane2, moderator