avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Refuz pensie alimentară
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Refuz pensie alimentară

In cazul unui divorț pe cale amiabila ,mama poate refuza pensia alimentara?
Ultima modificare: Sâmbătă, 8 Septembrie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 19:11, 8 Septembrie 2018
Cum sa o refuze?
Buna ziua,
NU, pensia nu este un drept al mamei ci al minorului asa ca mama NU O POATE REFUZA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare domiciliu si contributie catre minor, din dorinta acestuia de a locui cu celalalt parinte yuby_m2010 yuby_m2010 Buna ziua, In urma divortului pe cale amiabila(mediator) ce a avut loc in 2012, minorul este dat in ingrijirea mamei cu acordul ca ambii parinti sa se ocupe ... (vezi toată discuția)
Virare in cont pensie alimentara?? OANA GORAN OANA GORAN am urmatorul caz : au divortat, instanta incredinteaza minorul spre crestere mamei si dispune plata a 300 ron ca pensie alimentara , specifica ca pensia se va ... (vezi toată discuția)
Refuz eliberare pasaport desi domiciului copilului e stabilit la mine, tatal vladflorin vladflorin Buna ziua ,ma numesc Vlad Florin si as dori daca se poate cineva sa imi raspunda la problema pe care o am .in aprilie 2010 am hotarare de divort cu minori cu ... (vezi toată discuția)